Allah Razı Olsun

Aşağa gitmek

Allah Razı Olsun

Mesaj tarafından Huzur32 Bir Çarş. Kas. 10, 2010 7:23 pm

ALLAH RAZI OLSUN

İnsan, bütün tarihi boyunca insandır. Her ne kadar hayvanlaşan insan görülse de, insanlaşan hayvan mevcut değildir. İnsan genetiği ve ona bağlı olarak bütün varlığı kendi normalini korumakta ve değişmemektedir. İnsan türünü, diğer canlılardan ayıran vasıflar bakımından, insan kendine has bir yapıya sahiptir. Buna insan olmak haysiyeti diyebiliriz. İnsan olmak haysiyeti itibari ile bütün insanlar, eşittirler. Soyu, kültürü, cinsiyeti, yaşı, sağlığı, makam ve mevkisi ne olursa olsun, insan insandır. İnsan muamelesi görmelidir.
Bu bu açık ve kesin gerçeğe rağmen, insanlar arasında, inkâr edilmesi mümkün olmayan farklarda vardır. Hem cisler arasında, hem fertler arasında, hemen hemen her konuda, nazara alınması gereken farklar mevcuttur. Aynı yaş ve cinsiyette olsalar bile, insanlar arasında önemli farklar vardır. İnsanlar, bedence, zihince, his hayatı bakımından ve ortaya konulan irade yönünden eşit değillerdir. Kimileri çok güçlü, kimileri güçlü, kimileri orta, kimileri zayıf, kimileri çok zayıf olurlar.
Yüce ve mukaddes kitabımız Kuran-ı Kerim’de, insanlar arasındaki farklara işaret eden âyet-i kerimede meâlen şöyle buyurulmaktadır: “O, sizi, yeryüzünün halifeleri yaptıktan sonra, yine sizi, size verdiği şeylerle imtihan etmek üzere, kiminizi, kiminize derece derece üstün kılandır. (El-Enâm/165)
Dünya hayatında insan için en büyük kazanç hiç şüphesiz Allah rızasıdır. O’nun rızasını kazanan, iyi ve güzel olan her şeyi kazanmıştır. Bu öyle iyi ve güzel ki, dünyada ona insanlar beş duyuları değil, hayalleri bile ulaşamaz. İnsanların birbirine en hayırlı duası ve teşekkürü “Allah razı olsun!” cümlesidir. Dünya hayatımız boyunca şekilden şekle girerek sahip olduğumuz her şey, mezara kadar bizimle gelirken. O öyle bir cümle ki, sonsuzluk âlemin geçerli akçesidir.
Göklerin, yerin ve içindeki her şeyin mülkiyeti Allah’ındır, O, her şeye hakkıyla kadirdir. (Mâide Suresi: 120. Âyet.)
İnsanoğlu bütün dünyaya sahip olsa bile bu bir kazanç değildir; çünkü bu sahiplik geçicidir ve mecâzidir, asıl sahip Allah’tır. Ayrıca bu bugüne kadar keşfedilebilen, çapı on milyar ışık yıllık maddi kâinat yanında dünya bir zerre bile değildir.Huzur32
Admin

Mesaj Sayısı : 13
Yaş : 38
Nerden : Isparta
Lakap : Adsız ozan
Kayıt tarihi : 06/11/10

Kullanıcı profilini gör http://gnldlm.forumup.com/index.php?mforum=gnldlm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz