ŞAİRİN ÖMRÜ

Aşağa gitmek

ŞAİRİN ÖMRÜ

Mesaj tarafından Huzur32 Bir Çarş. Kas. 10, 2010 6:37 pm

Şairin Ömrü

Bilimsel eserlerle, başarılı edebi eserler arasındaki en büyük fark: Bilimsel eserler ne kadar büyük, ne kadar başarılı olursa olsunlar bir süre sonra eskirler, aşılırlar. Fakat başarılı edebi eserleri yıllar, hatta yüzyıllar eskitemez, aşındıramaz. Şairin ömrü şiirinin ömrü kadardır.
*Şair sanatının bütün kapılarını sosyal siyasi ve toplumsal meselelere ardına kadar açarak, şiirinin ufkunu hayat kadar genişlettiği kadar vardır.
*Şair bütün suniliklerden uzak, içten dualar kadar samimi şiirler yazabildiği kadar vardır
*Şair sade, duru, temiz bir türkçe ile şiirler ortaya koyabildiği kadar vardır.
*Şair bize has olanı arayıp buldukça ve eserlerine malzeme yaptığı kadar vardır.
*Şair şiirlerinde buram buram bize insanımızı, bizim problemlerimizi, bizim dertlerimizi, bizim inançlarımızı, bizim karekterlerimizi, bizim tarihimizi, bizim örf ve adetimizi kısacası bütün yönlerimizle bizi anlattığı kadar vardır.
*Şair duygu yüklü ve musikiyle yarışan, okuyana bir daha, bir daha okuma arzusu veren, okuyanı alıp farklı hissi âlemlere götüren güzel şiirleri kadar vardır.
Yunus Emre, Hacı Bayram Veli, Hacı Bektaş-ı Veli ve Mevlâna’nın eserlerinin daha bugün yazılmış gibi bir çok insan tarafından, günümüzde büyük bir heyecanla okunuyor olmasını yukarıda bir kısmını sıraladığımız unsurlara uygun eserler vermelerinde aranmalıdır.

Saygılarımla


Huzur32
Admin

Mesaj Sayısı : 13
Yaş : 38
Nerden : Isparta
Lakap : Adsız ozan
Kayıt tarihi : 06/11/10

Kullanıcı profilini gör http://gnldlm.forumup.com/index.php?mforum=gnldlm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz