Hele Onlar

Aşağa gitmek

Hele Onlar

Mesaj tarafından Huzur32 Bir Çarş. Kas. 10, 2010 6:28 pm

HELE ONLAR

Yarım bardak su çok şeyi ifade eder. Görüş ayrılıkları, daha doğrusu anlayış farkı bu noktada başlar. Yarım bardak su, kimine doluluk hissi verir. Bir başkası bardağın dolmayan kısmıyla ilgilenir. Bir başkası bardağın dolmayan kısmıyla ilgilenir, bardağın yarısının boş oluşunu ön plana çıkarır. Sahip olduğumuz değerler yarım bardak su gibidir. Çıkar çatışmasında kendi bardağımızdaki yarım suyu öne çıkarırken, karşımızdaki kişinin bardağının boş kalan gözümüz ilişir. İki tencerenin mizahi karşılaştırılmasında, "Senin dibin benden kara" misali.
İyilikte, başarıda, çalışkanlıkta, ’ben herkesten üstünüm’ mantığı tersine döndüğünde, başarısızlıklar karşı tarafa yüklenir. Kendimizi bahanelerle oyalayıp, gizli düşmana karşı savaş başlatırız. Oysa kendimizce elde ettiğimiz başarılar tamamen kendi eserimiz gibi gelir bize.
Ticarette rekabet karşımızdakini ekonomik olarak bitirmek olmamalı. Geniş yelpazeli katılımla paylaşılan pastanın büyütülmesi için işbirliği yapılmalı. Bir ağacın önce yaprakları kurur, sonra dalları kurur artık meyve vermez. En sonunda gövde ve dallar odun olur.
Bizler emeğe ve göz nuruna saygılı olmak durumundayız. Elbet birbirimizi eleştireceğiz ama kırıp dökmeden. Eleştiride ve övgüde kantarın tozunu kaçırmadan yerli yerinde hakkaniyetle.
Hep kendini beğnenler vardır. Kendilerince hiç kusursuzdur onlar. Hele onlar, hele onlar. Dünyayı saracak bir ateş beklerken saman alevi gibi yanmasıyla sönmesi bir olur da yine kimseleri beğenmezler.
Bir insanı yoldan çıkarmak ve gözden düşürmek istiyorsanız, o kişiye bol bol iltifat ediniz. Çünkü iltifattan hoşlanan öyle insanlar vardır ki gün gelir kendilerinin ne olduklarını unuturlar. Daha sonra da “Küçük dağları ben yarattım.” demeye başlar.Daha kötüsü bulunduğu yeri bile unutur, kraldan fazla kralcı olur. Onunla beraber giden kalabalık da bir gün gelir kaybolur gider.

Herkese saygılar selamlar....

Huzur32
Admin

Mesaj Sayısı : 13
Yaş : 38
Nerden : Isparta
Lakap : Adsız ozan
Kayıt tarihi : 06/11/10

Kullanıcı profilini gör http://gnldlm.forumup.com/index.php?mforum=gnldlm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz